V ČR otvorili Centrum vedy a výskumu

Zdá sa, že v Českej republike zobrali vedu vážne. Výskum, vývoj a inovácie sú dnes jednou z rozpočtových priorít vlády, vyhlásil český premiér Petr Nečas pri otvorení stredoeurópskeho technologického inštitútu v Brne projektu CEITEC.

Pri tejto príležitosti oznámil vytvorenie funkcie vedeckého poradcu predsedu vlády.

Nečas sa podľa svojich slov pri menovaní poradcu inšpiroval radom vyspelých krajín, ktoré majú skúsenosti s vedou, výskumom inováciami. Vedu a výskum považuje Nečas za kľúčovú podmienku konkurencieschopnosti štátu.

Okrem CEITEC-u, ktorý je jedným z troch veľkých projektov, ktoré v súčasnosti vznikajú v Českej republike. Ostatné sa týkajú biotechnologického a biomedicínckeho centra BIOCEV a vysokovýkonného lasera ELI.

Cieľom projektu CEITEC-u je vybudovanie významného európskeho centra vedy a vzdelanosti v oblasti vied o živej prírode pokročilých materiáloch a technológií so špičkovým zázemím a podmienkami pre tých najlepších vedeckých pracovníkov. Centrum sa do niekoľkých rokov chce stať súčasťou siete prestížnych zahraničných vedeckých centier.

Najlepšie vybavenie a špičkové zázemie budú okrem odborníkov vedcov využívať aj české a zahraničné firmy. Budú tu budú môcť realizovať svoj výskum, vzdelávať odborníkov či prenajať si zariadenia v celkovej hodnote 1,6 miliardy českých korún (65 miliónov eur), ktoré má centrum už k dispozícii. Vďaka týmto možnostiam má dôjsť k lepšiemu prepojeniu a spolupráci vedcov a firiem v celej krajine.

Vznik brnenského inštitútu schválila Európska komisia tento rok v júni. Jeho vybudovanie financovala Európska únia z Operačného programu Výskum a vývoj pre inovácie, celková suma dosiahne 5,2 miliardy českých korún (212 miliónov eur). Na vzniku technologického inštitútu sa podieľajú; Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita v Brně, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Ústav fyziky materiálů Akademie věd, Výzkumný ústav veterinárního lékařství.

Medzi siedmimi výskumnými programami CEITEC-u sú napríklad Nanotechnológie, Molekulárna medicína a Výskum mozgu a ľudskej mysle. CEITEC zamestná asi 600 vedcov, skúsenosti tam priebežne bude získavať asi 1200 doktorandov.

Vedci v ČR sa môžu tešiť aj na nasledujúci rok. Premiér pripomenul, že vládou schválený návrh štátneho rozpočtu na budúci rok počíta s rekordnými výdavkami na výskum a vývoj vo výške 26,6 miliardy korún (takmer 1,1 miliarda eur). Po započítaní prostriedkov krytých zo zdrojov EÚ spolu pôjde o sumu 38,7 miliárd korún (takmer 1,6 miliardy eur).

Vláda Českej republiky preukázala, že je schopná investovať do oblastí, ktoré prinesú výsledky významne neskôr, až za časovým horizontom mandátu vlády.

V rámci operačného programu Výskum a vývoj pre inovácie vznikne v nasledujúcich rokoch približne 50 výskumných centier za celkovo 40 mld. korún. Iba šesť z nich je zaradených do prvej línie, v ktorej ide o medzinárodne porovnateľnú excelentnosť v základnom, ale aj aplikovanom výskume.

Pre porovnanie:
Celkovo je pre operačný program Výskum a vývoj pre inovácie v ČR určených cca 60 mld. korún, čo je 2,45 miliardy eur. Na Slovensku podobný operačný program Výskum a vývoj má k dispozícii 1,2 miliardy eur. Veľká časť prostriedkov u nás zostáva ešte nezazmluvnená (488 mil. eur). Dokážeme tieto prostriedky vyčerpať? Dokážeme tieto prostriedky vyčerpať zmysluplne? Dáme prednosť veľkým projektom, veľkým centrám, pred množstvom malých (objemom finančných prostriedkov) centier excelentnosti, ktorých na Slovensku vzniklo z Operačného programu Výskum a vývoj podľa našich informácií už cca 70?

Zdroj